"هر پایانی یک آغاز دارد". این جمله اولین چیزی بود که در صحنه های به نمایش در آمده از نسخه جدید سری بازی های God of War به تصویر کشیده شد. البته به نظر برخی از بازیکن ها با توجه به اینکه انتقام جویی های کریتوس (Kratos) به پایان رسیده و بسیاری از اسطوره های یونانی از بین رفتند، دیگر بسط دادن به این سری بازی بی مورد بود. قسمت جدید که در اصل مقدمه ای برای نسخه آغازین سری GoW محسوب می شود را همان تیمی که روی Chains of Olympus کار کردند، می سازند. به همین دلیل با دیدن صحنه های نمایشی، این نسخه هم مثل قسمت های قبلی بسیار آشنا به نظر می رسید و همان حال و هوای گذشته را برای بازیکن ها تداعی می کرد. البته این موضوع به این معنا نیست که Ghost of Sparta بازی تکراری و بدی از آب در می آید. در واقع صحنه های نمایشی نوید عنوانی خوش ساخت را به بازیکن ها می دادند و این بازی از هر لحاظ بیش از حد و اندازه های کنسول دستی Sony به چشم می آمد. اما تنها گرافیک بازی نبود که در این میان خودنمایی می کرد، بلکه تغییراتی هم در گیم پلی این نسخه دیده می شد. گویا به این قسمت از بازی تعدادی از فاکتورهای Gow3 نیز افزوده شده است.

بقیه در ادامه مطلب

منبع:پردیس گیم

 
تا به امروز Chains of Olympus در بخش گیم پلی و کنترل بازی، یکی از بهترین های PSP بود، اما می توان حدس زد که قسمت جدید حتی از این عنوان بزرگ هم برتر خواهد بود. هسته اصلی روند بازی برای هر بازیکنی که حتی یک شماره از سری GoW را تجربه کرده باشد، آشنا خواهد بود. قطعا بار دیگر از حمله های کریتوس با تیغه هایی که بوسیله دو زنجیر به دست او متصل شده اند، لذت می برید. با این حال امکانات جدید اضافه شده به بازی، مبارزات را برای شما بیش از پیش جذاب و مهیج می کند. به عنوان مثال قدرت هایپریون (Hyperion) به شما این امکان را می دهد تا به سمت دشمنان دویده و آن ها را از جا بکنید، در این صورت برای حریفان بدبخت کریتوس هم تنها سه پایان وجود دارد: می توانید او را به زمین بکوبید، با خنجرهایتان به او حمله کنید و یا او را به سمت دیگر دشمنان پرت کنید. همچنین حالتی برای کریتوس در نظر گرفته شده که می تواند دشمن خود را بترساند و یا آن ها را مثل یک کیسه گوشت به هر طرف که می خواهد پرتاب کند. توانایی های کریتوس در پریدن، شنا کردن و سر خوردن از یک سطح شیب دار هم افزایش یافته است. برای نمونه، او می تواند بلندتر از قد خود بپرد و بدین ترتیب به راحتی بین لبه دست اندازها جست و خیز می کند.
 
به هر حال تقریبا در همه حالت های مبارزه، حملات تازه ای را از سوی کریتوس مشاهده می کنید و ترکیب آن ها با یکدیگر مطمئنا حرکات کاملا جدیدی را به نمایش می گذارد. با وجود اینکه کنترل بازی همچنان مشابه گذشته است، اما به طور حتم تازگی آن را احساس خواهید کرد. این بار خنجرهای کریتوس تنها برای مبارزه های تن به تن استفاده نمی شوند، بلکه آن ها را می توانید مانند گلوله نیز به سمت دشمنان خود پرتاب کنید. این امکان همراه با زره هایی که در این شماره در اختیار بازیکن قرار می گیرد، کریتوس را بسیار قدرتمند جلوه می دهد. خط داستانی Ghost of Sparta کریتوس را به مکان هایی نظیر آتلانتیس می برد که برای بازیکن تازه خواهند بود، و این شانس را به ما می دهد که گذشته این جنگجوی بزرگ را تا قبل از وقایع GoW2 مشاهده کنیم. با این حال متاسفانه به نظر می رسد فضای زیادی برای بیان گذشته این شخصیت در طول بازی وجود ندارد. اگر چه با کمی پیشروی در بازی، گیم پلی جدید آن به همان نسخه های گذشته باز می گردد و تغییرات جزئی آن برای بازیکن خیلی زود عادی می شوند. اما سازندگان بازی این قول را داده اند تا با افزایش تعداد رئیس های بازی بر هیجان و جذابیت آن بیفزایند. با توجه به بازتاب بازیکن ها نسبت به شماره قبلی که منتشر شد، همانند GoW3 رئیس ها اینبار هم غول پیکر طراحی می شوند.
 
در نسخه قابل بازی، کریتوس مجبور می شود تا با موجودی عظیم الجثه مبارزه کند و پس از ضربه زدن به او دوباره با همان سکانس های آشنای QTE مواجه شدیم که این بار هم مشابه قسمت سوم این سری طراحی شده اند. سرانجام آن جانور گر چه بسیار بزرگ تر از کریتوس بود، اما بدست این جنگجوی خون خواه از بین می رود. به علاوه، یکی از بهترین ایده هایی که در GoW3 از آن استفاده شد و “Stalk Walk” نام داشت، به طور قابل ملاحظه ای در این قسمت هم به چشم می خورد. تعدادی از صحنه های نمایشی هم که بسیار سینماتیک طراحی شده بودند، متاسفانه تنها پشت درهای بسته به نمایش در آمدند و بخشی از زندگی میداس (Midas)، پادشاهی افسانه ای که دست به هر چیزی می زد، تبدیل به طلا می شد را نشان می دادند. در این بخش بازیکن، بازی را از نگاه میداس دنبال می کند و بازی به هنگام کشتن این پادشاه تقریبا حالت اول-شخص را به خود می گیرد. کریتوس ضربه سنگینی به او می زند و سپس این شاه بخت برگشته را روی زمین به دنبال خود می کشد، در این هنگام دشمنانی برای مبارزه به سمتتان می آیند که می توانید از میداس به عنوان سپر استفاده کنید و در نهایت با سکانس های QTE ترتیب او را بدهید. شاید خبر ساخت و عرضه نسخه جدیدی از سری بازی های God of War خیلی زود دوباره به گوش رسید، اما قطعا کنسول PSP به این چنین عناوین بزرگی نیاز دارد تا همواره بر سر زبان ها بماند و مثل گذشته رکود نکند. و نکته آخر اینکه مهم نیست که این بازی روی کنسول دستی منتشر می شود، مطمئن باشید به اندازه GoW3 برای طرفدارانش جذاب و لذت بخش خواهد بود.